Badania EKG Naszych hodowlanych kotów- prawidłowe, HCM n/n

W dniu 03-08-2017 roku Nasze koty hodowlane przeszły z wynikiem rewelacyjnym badanie serca. Badanie wykonywała pani dr Patrycja Badnarz-Hebel w Gabinecie Weterynaryjnym, gdzie przyjmuje w Krakowie, potwierdzone CERTYFIKATEM BADANIA UKŁADU KRĄŻENIA.

Pacjentami byli:

SC Pincus Koty u Ali*PL – HCM n/n

Lusy Agnus Dei, CZ – HCM n/n

Jilsy Agnus Dei, CZ – HCM n/n

IC Lilly Agnus Dei, CZ – HCM n/n

n/n – który jest wynikiem najbardziej pożądanym i oznacza, że kot jest wolny od mutacji genu MyBPC3 i może być dopuszczany do rozrodu z kotami z wynikami n/n i warunkowo n/HCM.

Największym problemem kardiologicznym u kotów jest występowanie kardiomiopatii przerostowej (HCM). Jest to tzw. „choroba podstępna”- kot rodzi się ze zdrowym sercem, ale z wadliwym materiałem genetycznym. Choroba rozwija się powoli, doprowadzając do przerostu mięśnia lewej komory by w wieku około 3-5 lat rozwinąć się w pełni. Zdarza się, iż jest powikłana problemami zatorowo- zakrzepowymi, doprowadzając do nagłego niedowładu tylnych kończyn, związanego z ogromnym bólem. Kot umiera z objawami duszności lub ginie nagłą śmiercią sercową. W początkowym etapie choroby zwierzę nie wykazuje niepokojących objawów. Dlatego niezmiernie ważne jest profilaktyczne badanie ras predysponowanych do kardiomiopatii, szczególnie kotów hodowlanych. Wcześniejsze wykrycie choroby nie zatrzyma niestety toczącego się procesu, ale umożliwi dobór leków poprawiających czynność serca i samopoczucie pacjenta . Pozwoli również na wyeliminowanie kotów chorych z hodowli, a tym samym zmniejszenie występowania choroby.

Komentowanie jest wyłączone