Badanie słuchu białych kociąt, test BAER/BAEP

Kociaki białe z miotu T1, przeszły badanie słuchu metodą BAER / BAEP (ang. Brainstem Auditory Evoked Response / Brainstem Auditory Evoked Potential – badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu / odpowiedzi pnia mózgu na bodziec akustyczny).

BAER/BAEP jest jedyną obiektywną metodą pozwalającą ocenić stan drogi słuchowej. Dzięki niej jesteśmy w stanie nie tylko diagnozować głuchotę u psów i kotów, ale dodatkowo możemy określić czy jest ona całkowita, czy częściowa oraz jednostronna czy obustronna. Metoda BAER/BAEP to diagnostyka wrodzonej głuchoty osobników ras predysponowanych, szczególnie o białym umaszczeniu, jakim są właśnie białe brytyjczyki.

Pamiętajmy, że słuch pełni bardzo ważną rolę u kotów i jest drugim najważniejszym zmysłem po węchu! Dla właściciela informacja o tym, czy zwierzę słyszy, ma kluczowe znaczenie, ponieważ głuchy kot wymaga szczególnej opieki oraz stosowania się do pewnych zasad gwarantujących bezpieczeństwo zwierzęciu.

Za każdym razem badanie wykonywane jest u Nas w domu przez lekarza weterynarii Huberta Kucharskiego z Przychodni Weterynaryjnej Centaurus z Gliwic, któremu serdecznie dziękujemy.  A ciekawostką jest fakt, iż są to na dzień dzisiejszy, aż 43 białe kot przebadane pod kątem głuchoty w Naszej Hodowli. Wszystkie były słyszące, tzn. 41 kotów było obustronnie słyszących, 2 jednostronnie słyszące i żadnego głuchego, co Nas niezmiernie cieszy. Hodujemy odpowiedzialnie.

 

 

Komentowanie jest wyłączone