Kot brytyjski krótkowłosy – jest to rasa kota, której początki wywodzą od kotów domowych zamieszkujących niegdyś Wielką Brytanię. W wyniku II wojny światowej istnienie tej rasy zostało zagrożone. W połowie dwudziestego wieku hodowcy, przy pomocy krzyżowania z niebieskim persem, wzmocnili populację rasy a także i poprawili jej cechy.
Jest to największa rasa kotów krótkowłosych. Sierść jest krótka, gęsta i miękka. Nogi są krótkie lub średniej długości, przez co kot sprawia wrażenie grubego. Kot brytyjski waży od 4 do 9 kg. Na krótkiej szyi jest duża głowa z wyraźnymi policzkami i zaznaczoną brodą. Uszy są szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Oczy powinny być okrągłe, duże i otwarte, w kolorach od pomarańczowego, przez zielone, niebieskie lub nawet turkusowe do różnobarwnych (jedno oko niebieskie, drugie pomarańczowe lub zielone).
Charakter kotów brytyjskich jest łagodny, zrównoważony, spokojny. Koty tej rasy są inteligentne, towarzyskie i zaskakująco ciche. Akceptują bez problemu przebywające razem z nim w domu inne koty oraz dzieci. Mocno przywiązują się do właściciela. Koty tej rasy najlepiej czują się w ciszy i spokoju, patrząc w okno, obserwując domowników i wylegując się na słonecznym parapecie.
Umaszczenie kotów brytyjskich – w rasie kotów brytyjskich rozróżnia się wiele odmian kolorystycznych. Podstawowy podział ze względu na ubarwienie to:
- solidy (jednobarwne np. liliowe, niebieskie, czarne, białe, rude;
- dwubarwne – tak zwane bi-kolory,
- trójbarwne – tak zwane tri-kolory),
- colourpointy (kolor pojawia się na kończynach – na masce, uszach, łapkach i ogonie).
Pielęgnacja kotów brytyjskich – Sierść kota brytyjskiego wymaga codziennego szczotkowania, ale w przypadku kota krótkowłosego, który mieszka w domu wystarczy tylko raz w tygodniu gęstym grzebieniem wyczesać martwą sierść. Regularnego szczotkowania wymagają wyłącznie w okresie wzmożonego linienia, tj. wiosną i jesienią. Pogląd o potrzebie szczotkowania sierści nie jest podzielany przez wielu sędziów i hodowców, którzy uważają że szczotkowanie może przyczynić się do usuwania podszerstku nadającego charakterystyczną fakturę sierści kotów brytyjskich. Na pewno należy pamiętać o przycinaniu pazurków oraz kontroli czystości uszu i stanu zębów kota. Przycinanie pazurków nie jest jednak wskazane dla kotów wspinających się na specjalne kocie drapaki, gdyż tracą wtedy możliwość bezpiecznego wdrapywania się.
Zestawienie cech charakterystycznych kotów brytyjskich:
- Kat. – krótkowłose i somalijskie
- Ogólna budowa – duży i krępy (lecz nie gruby i nie z nadwagą)
- Futro – krótkie i sztywne niepodwójne i niewełniste, sztywne oraz sprężyste w dotyku
- Głowa – bardzo szeroka i okrągła z dobrze rozwiniętymi policzkami, osadzona na krótkiej grubej szyi
- Nos – średnio szeroki z delikatnym wgłębieniem/stopem w profilu
- Broda – mocna i dobrze rozwinięta kocia broda
- Oczy – duże, okrągłe, szeroko otwarte
- Uszy – średniego rozmiaru, szerokie u podstawy, zaokrąglone czubki oraz szeroko rozstawione od siebie
- Ciało – wielkość między średnim a dużym, z szeroka klatką piersiową
- Nogi – krótkie do średnich w długości, grubo-kostne łapy – zaokrąglone
- Ogon – proporcjonalny do długości ciała, o długości około 2/3 tułowia, gruby przy podstawie, stożkowaty i zaokrąglony na końcu