CODZIENNOŚĆ Z KOTEM

      Wyzwania towarzyszące wspólnemu zamieszkiwaniu przez koty w jednym domu. 

Wspólne zamieszkiwanie przez koty jednego gospodarstwa domowego wiąże się na ogół ze stresem, ponieważ automatycznie zwierzęta przymuszane są do terytorium i zasobów z osobnikami, z którymi nie są spokrewnione. Obraz kliku jedzących wspólny posiłek kotów nie jest dowodem na ich życie w komunie, lecz wynika raczej z konieczności zaspokajania głodu. W takich warunkach zachowania agresywne są wyhamowywane ze względu na potrzebę zdobycia pokarmu. Konsekwencją narażenia na przewlekły stres wynikający z przymusowego dzielenia terytorium z innymi osobnikami mogą być nadmiernie nasilone zabiegi pielęgnacyjne, znaczenie moczem, przejadanie się lub inne zaburzenia zachowania. Zbyt mała ilość misek z wodą, z których zwierzę mogłoby bezpiecznie korzystać w skrajnych przypadkach, może doprowadzić nawet do odwodnienia. Jeśli kot nie ma dostatecznej ilości kryjówek lub ustronnych miejsc, zapewniających mu możliwość odseparowania się lub ukrycia przed innymi kotami, jest on stale narażony na niekorzystne bodźce i nie ma możliwości kontrolowania otoczenia, w którym przebywa. Wszystko to skutkuje się utrzymującym się stanem stresu.

Przystosowanie domu dla kotów.

      Celem jest wykreowania otoczenia, które z kociej perspektywy jest pewne, bezpieczne i zawiera wystarczającą ilość zasobów, tak by zwierzę nie było narażone na zasadzki ze strony innych osobników. Kryjówki i zaciszne miejsca można z łatwością stworzyć, układając ręczniki lub posłania na szafkach, lodówce czy meblach łazienkowych. Trzeba przy tym uwzględnić. co kot może postrzegać jako zasadzkę, dlatego też tworzenie punktów obserwacyjnych na pólkach w szafie lub w narożnikach, skąd nie ma alternatywnej drogi ucieczki. Na stabilne, bezpieczne otoczenie  składają się nie tylko dostępność pokarmu, wody i kryjówek, lecz także powtarzalność zdarzeń, dźwięków i zapachów. Koty, jak żaden inny gatunek, muszą czuć się bezpiecznie i mieć świadomość panowania nad własnym środowiskiem. Dlatego tak niezwykle istotne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

Po co kotu DRAPAK?

Kiedy kot jest skazany na przebywanie wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, niezwykle istotne jest urozmaicenie otoczenia, ponieważ jest to niezbędne dla dobrego samopoczucia i dobrego ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Koty przebywające w domach muszą mieć miejsce do wspinania się, drapania, obserwacji,  spania i chowania się . Powszechnie wiadomo, że drapaki istnieją po to, by ułatwić kotom usuwanie martwych warstw pazurków. Podczas korzystania z drapaka koty mają okazję do rozciągania mięśni grzbietu. Między kocimi opuszkami znajdują się gruczoły feromonowe – drapiąc, kot zostawia ważne informacje terytorialne.  Idealnym koci drapak powinien być wysoki, rozbudowany i oferować liczne poziomy, żeby na każdym z nich mógł przesiadywać jeden kot. Ustawienie go w pobliżu okna stwarza dodatkową atrakcję w postaci możliwości obserwowania np. ptaków. Przestrzeń, w której przebywa razem więcej kotów, powinna być wystarczająco duża, żeby każdemu osobnikowi zapewnić miejsce do spania, do zabawy, do jedzenia, do picia, do kryjówek. Ulubionym i prostym elementem dającym kotu możliwość zabawy i eksploracji jest np. kartonowe pudło.  Zobaczcie jak u Nas przestrzeń dla kotów wygląda w Naszym domu.

BEZPIECZNY TARAS w Naszej hodowli.

Koty uwielbiają przebywać na zabezpieczonym tarasie. Ich wręcz ulubionym zajęciem jest wygrzewanie się na słońcu. Należy jednak pamiętać, że dla kotów podstawową potrzebą jest  możliwość przejawiania zachowań łowieckich. Przebywanie kotów na tarasie, gdzie mogą zaobserwować np. ptaszki na drzewach, ruch gałęzi to coś co potrafią robić godzinami.  Dlatego tak bardzo ważne jest zabezpieczenie i odpowiednie urządzenie takiego tarasu, gdyż koty uwielbiają się wspinać, a  przy nieodpowiednim zabezpieczeniu, czy jego braku mogą sobie zrobić krzywdę.

KOTY to Nasze Życie, Nasza Pasja

KUWETY:

LICZBA:

  • Kuwety powinny być dostępne w odpowiedniej liczbie. Jako punkt odniesienia uznaje się : LICZBA KUWET = LICZBA KOTÓW + 1 . Oznacza to, że w domu z jednym kotem powinny znajdować się przynajmniej 2 kuwety.

UMIEJSCOWIENIE:

  • miejsca powinny być rozmieszczone na całej powierzchni mieszkania. Stojące obok siebie kuwety liczą się jako jedno miejsce.
  • na każdym piętrze powinna znajdować się przynajmniej jedna kuweta.
  • miejsca powinny być łatwo dostępne, aby kot nie musiał prosić się o dostęp,
  • miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych powinny być odpowiednio daleko od miejsca karmienia i odpoczynku,

WIELKOŚĆ:

  • rozmiar kuwety musi być dopasowany do wielkości kota. Większość dostępnych w sprzedaży kuwet jest za mała lub w dolnej granicy wielkości. Bardzo duże, otyłe i starsze mało ruchliwe koty potrzebują znacząco więcej miejsca, aby móc się obrócić,

ŻWIREK:

  • żwirek powinien być drobnoziarnisty i miękki. Zbrylający się żwirek jest preferowany przez większość kotów. Wszystkie dodatki i substancje zapachowe mogą prowadzić do odrzucenia kuwety przez kota. Nasze koty stosują żwirek bentonitowy Bazyl White z Ag+.
  • powinien być wystarczająco głęboki, przynajmniej 7 cm, aby kot mógł wykonać pełną sekwencję zachowań związanych z wypróżnieniem, za mało podłoża może mieć negatywny wpływ na korzystanie z kuwety , szczególnie w celu oddawania kału,

CZYSTOŚĆ:

  • regularne czyszczenie kociej kuwety powinno być oczywiste. Należy używać do tego polecanych biologicznych, neutralnych środków czyszczących lub proszków do prania z możliwie najmniejszą ilością substancji zapachowych.

 

Komentowanie jest wyłączone